Hikayem

Ben Tansu Topuzoğlu. 1993 yılında İstanbul’da doğdum. Çocukluğumda ailemle katıldığım geziler ve kamplarda başlayan doğayı hissetme serüvenim, her yıl yeni keşif rotaları ile daha heyecanlı bir hal aldı… Seyahat etmenin güzellikleri ilerleyen yıllar içinde fotoğraf tutkumla birleşti ve artık yaşam tarzım haline geldi. Kimi zaman yeni rotalar oluşturup çantamı kaptığım gibi attım kendimi doğaya, kimi zaman arkadaşlarımla plansız keşifler yaptım, kimi zaman ise babamla birlikte güzelliğine kapılıp sonunu bilmediğimiz yollarda manzaranın tadını çıkardım. Evet evet, yine her fırsatta doğal güzellikleriyle gizli kalmış ya da yeterince keşfedilmemiş destinasyonlara büyük bir heyecanla seyahat ediyorum, kamp atıyorum ve bu harika yerlerden fotoğraf(çoğunlukla) ve video içeriği üretiyorum. Fotoğraf çekmeye nasıl mı başladım? Aslında gördüğüm güzellikleri kaydetme yetisi mi beni buralara sürükledi yoksa fotoğraf tutkusumu beni doğada ki güzellikleri keşfetmeye sürüklüyor inanın hala bir fikrim yok. Doğayı seviyor ve keşfetmenin özgürlük olduğunu düşünüyorsanız doğru yerdesiniz. Umarım yakın zamanda tanışırız.

Akademik Kariyerim

   Lisans eğitimimi iktisat bilim dalı üzerine tamamladım. Lisans eğitimimi aldığım dönemde eş zamanlı Dış Ticaret ve Finansmanı hemen sonra ise Uluslar Arası Ticaret ve Lojistik bölümlerinde öğrenimime başladım ve lisans derecesini tamamladım. Şu yıllarda Bankacılık ve Finans anabilim dalında yüksek lisans yapmakta ve ‘makro/finansal ekonomi’ alanında uzmanlığımı bitirmek üzereyim. 5 yaşımda başlayan eğitim hayatıma, 2017 yılından bu yana akademik çalışmalarımla devam etmekteyim.

Fotoğrafçılık

Yedi yıl önce mobile fotoğrafçılık ile başlıyan serüvenim, ilk profesyonel fotoğraf makinemi almamla birlikte reel bir boyut kazandı. Başlangıçta çok fazla fotoğraf izlemeye ve gözlemlemeye başladım. Daha sonra ise Canon Akademide bir yıl teknik eğitim aldım,  ilerleyen süreçlerde fotoğraf düzenlemeyi tamamen kendim öğrendim. Kendimi geliştirmek için bir çok iyi ve tanınmış fotoğrafçıdan eğitim aldım. Hala kendimi geliştirmeye devam ediyorum. 4 yıldır tur firmaları ve özel şirketlerle çalışıyorum. Manzara ve Seyahat fotoğrafçılığının yanında, ender zamanlarda dış mekan, ürün kazandırma ve tanıtım, özel gün çekimleri de yapıyorum. 

Sosyal Sorumluluk Projeleri

Yaklaşık olarak 6 yıldır bu tarz projelerin içinde yer alıyorum. İlk başlarda küçük etkinliklerle başlamıştı her şey. Bilirsiniz, sevdiğiniz bir işe başladığınızda zamanla daha fazlasını, daha güzelini ve daha iyisini yapmak istiyorsunuz. 2015 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı koruyucu aile olmamla birlikte çocuklar hayatımın en önemli parçası oldu ve projeler geliştirmeye başladım. 2016 – 2018 yılları arasında yine projeler üretmeye fakat bunu kurumlara sunmaya devam ettim. Ta ki Çocuklar İçin Çal derneği ile tanışana kadar, artık işler değişmişti. Üye olarak başladığım dernekte sırasıyla İstanbul Koordinatörü, Bölge Koordinatörü, Türkiye Koordinatörü olarak 2018 yılından itibaren bu güzel dernekle çalışmaya başladım. Bir çok proje ürettim tamamen sorumlusu olarak ya da kısmen sorumlu olarak bir çok etkinliğin, projenin içinde yer aldım. Yine en son projem ise Çiçad ile yürüttüğümüz, Şırnak Beytüşşebap’ daki köy okulları ve sınır bölgesinde ki iki okulumuza ulaştırdığımız kırtasiye metaryalları yardımı oldu.

Başlattığım ve Destek olduğum tüm projelerde ki temel amacım ‘ bir çocuğun yüzünde ki tebessümün bir kaç saniye de olsa sebebi olmak’ ve ‘yer yüzünde bir yerlerde bir kaç çocuğun hikayesine dokunabilmek‘ dir.