Ara

Doğu Karadeniz' in Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yaylası

  Baharın gelmesiyle birlikte karlar erimeye başladı ve yüksek rakıma sahip destinasyonların yolları açıldı. Bu da demek oluyor ki yeni keşifler için doğa artık hazır. Yaz için eminim ki bir çoğumuz tatil planlarına başladı. Muhteşem yeşili ve doğasıyla Karadeniz bir çoğumuzun öncelikli rotalardan. Bu rotanın olmazsa olmazı ise yaylalar.

  Yaylalara kendi özel aracınızla ulaşabilir yada tur firmalarının düzenlediği günü birlik turlara katılabilirsiniz. Bir çok yaylanın yolu taşlı olduğu için yüksek tabanlı aracınız yoksa ikinci seçeneği tercih etmenizde fayda var. Tabi ki diğer bir ulaşım yöntemi olarak da otostop ile yaylalara ulaşım sağlayabilirsiniz, bu seçeceği düşünüyorsanız çok erken saatlerde yayla yollarının başladığı yol ayrımlarında olmalısınız.

Sonuç olarak ister sırt çantalı gezgin olun isterseniz yerel turist işte güzellikleri bozulmadan mutlaka görmeniz gereken on destinasyon:


1) Pokut ve Sal Yaylaları (Rize)

Taş yollara ve çok fazla uçuruma sahip Pokut yolu boyunca harika çam manzaraları size eşlik edecektir. Yaylaya ulaştığınızda ise şansınız varsa sizi sisler içinde harika bir manzara bekliyor olacak. Pokut yaylasında manzara eşiliğinde harika bir kahvaltı yapabilir hatta bu keyfi uzun uzadıya sürmek isterseniz pansiyonlarda konaklayabilirsiniz. Diğer bir seçenek olarak ise yaylanın sırt kısmında bulut denizine karşı kamp atarak doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Şunu belirtmekte fayda var ki yaz aylarında bile geceleri çok soğuk oluyor. O yüzden gerekli ekipmanlarınızın yanınızda olmasında fayda var. Ayrıca yine Pokut yaylasının sırt kısmında gün doğumunu izlemeniz mümkün, daha önce böyle bir manzaraya şahit olmadığınızın garantinisini verebilirim...

Pokut' dan uzanan patika yolu kullanarak Sal yaylasına yürüyüş yapabilir, Sal yaylasında harika keçi dondurmasının tadına bakabilirsiniz. Hatta imkanınız varsa Sal yaylasının sırt kısımlarında dumanlı dağların manzarasında huzur bulabilirsiniz. Şunu da not düşmek isterim, Sal yaylasında yıldızları izlemek gerçekten müthiştir. İmkanınız varsa kamp atarak geceleyin. 


2) Gito ve Badara Yaylaları (Rize)

Uçuruma doğru manzara karşınızda sallanmak isterseniz doğru yerdesiniz. Gito' da bir çok salıncakta manzaranın tadını çıkarabilir, Gito Konak' da harika bir öğle yemeği yiyebilirsiniz. Karadeniz mutfağının aklınıza gelebilecek tüm lezzetlerini burada tadabilirsiniz. Gito yaylasının en üst ucunda ise Kaçkar' ların en yüksek zirvelerinden birini seyredebilirsiniz. Ayrıca Çat vadisi ve Çat köyünün manzarasıda her mevsim harikadır.


Gito yaylasına gelmişseniz Badara yaylasına uğramadan dönmek olmaz. Yayla ortasında ki gölet ve yansıması gerçekten güzel ama bu yaylayı daha güzel yapan yönü ise yayla sütünden yapılan laz böreği ve ayran keyfi. Bu lezzetleri tatmadan dönmeyin.


3) Huser ve Avusor Yaylaları (Rize)


Bulutlara karşı sallanabileceğiniz en güzel yer Huser Yaylası, bakir kalan yaylalardan. Herhangi bir konaklama imkanı bulunmuyor. Kendiniz kamp atabilirsiniz fakat kalabalık bir grupla olmanızı öneriyorum. Karadeniz' de yaban hayatı aktif olarak devam ediyor ve bölgenin rakımı çok yüksek olduğu için geceleri kurt ayı gibi yaban hayvanları ile karşılaşmanız olasıdır. Huser yaylasında bir işletme bulunuyor fakat restoran hizmeti bulunmuyor. Gün batımı için en güzel zirvelerden olan Huser yaylasına günübirlik özel turlar bulunuyor.


Avusor yaylası, Huser yaylasına komşu bir yayladır. Buzul gölü ve köy yaşantısıyla oldukça değerlidir. Mutlaka listenize eklemeli ve görmeden dönmemelisiniz. Belirtmekte fayda var Avusor, Huser yolu bölgede ki en kötü ve taşlı yola sahip yaylalardan biridir. Aracınız yüksek yada 4x4 değilse tur firmaları ile ulaşımı tavsiye ederim.


4) Ayder Yaylası- Galler Düzü (Rize)


Rize dediğinizde herkesin hışımına uğrayan ve giderek yapılaşması artan o güzel Ayder yaylası aklınıza gelecektir. Evet, eski güzelliği olmasada yukarı Ayder hala bakir bir alana sahip. Ayder yaylasından araç ile yaklaşık on dakikalık bir yol gitmeniz yeterli olacaktır. Galler düzünde kamp atabilir yol kenarında bulunan bir kaç pansiyonda konaklayabilirsiniz. Biraz daha yukarlara çıktığınız ise harika bir şelale sizi karşılayacak. Burada işletme yok sadece hayvanlarına bakan ve bir kaç haneden oluşan yerel insanları göreceksiniz. Kamp için en güzel destinasyonlar biridir bu bölge, dere kenarına Kaçkar dağlarına ve küçük şelale manzaralarına karşı kamp atabilirsiniz.


5) Elevit ve Trovit Yaylaları (Rize)


Elevit ve Trovit yaylaları Çamlı Hemşine en uzak mesafedeki yaylalardan, yol boyunca harika çam manzaraları ve büyük kayalar arasından akan su yatakları size eşlik edecektir. Yaylalara yaklaştıkça rakım yüksek olduğu için bitki örtüsü rengi ve bitkilerin çeşitliliği değişiyor. Killi toprak da denilen siyahımsı toprak rengi gerçekten insanı büyülüyor. Yolların sonunda ise Elevit yaylasına ulaşıcaksınız, köy olarakta geçen yaylada uzadıya inen dereler ve köprüler sizi hayrete düşürecektir. Aracınızı bir yere park ederek yaylayı baştan aşağı gezmenizi, dereleri çevreleyen köprülerin birinde manzaranın tadını çıkararak çayınızı kahvenizi içmenizi tavsiye ederim.


Ovit(Trovit) yaylası, Elevit yaylasına yürüyerek 45 dakika mesafede araçla ise yollar çok çok fazla taşlı ve bozuk olduğu için 20 dakikada ulaşabilirsiniz. Ovit(Trovit) yaylasında vaktiniz varsa buzul gölüne yürüyüş yapabilir, kahvede çay içebilir ve arka düzlükte bulunan ova boyunca yürüyüş yapabilirsiniz. Kamp atmak isterseniz burada kamp atabilirsiniz. Yerliler daha çok şehirden gelen yazlıkçılardır. Sohbetleri çok güzel, onlarla vakit geçirerek bölge hakkında bilgi alabilirsiniz. Diğer şehirlere bağlanan yeşil yol(altın yol) projesi buradan geçmektedir ve bu durumdan çok muzdaripler.


6) Sırt Yaylası (Artvin)


Arhavi' de bulunan bakir yaylalardan Sırt yaylası son yıllarda oldukça ilgi görmektedir. Kaçkarlar' da 2850 rakımda bulunan bu yaylaya ulaşım biraz zahmetli ama gittiğiniz yola gerçekten değecektir. Yayla' da Karagöl isimli bir buzul göl bulunmaktadır. Bu buzul gölünün manzarası ve doğası gerçekten harika, mutlaka sisler içinde ki bu manzaranın keyfini çıkarmalısınız.


7) Gorgit Yaylası (Artvin)

Artvin yeşilinin ve doğasının nasıl canlı ve cezbedici olduğunu daha önce ziyaret edenler bilir. Gorgit yaylası ise işte bu cenneti keşfedebileceğiniz doğanın kalbi bir destinasyondur. Yayla Macahel (Camili) köyüne yakın bir konumda bulunuyor. Belli bir noktadan sonra maalesef araç ile ulaşım bulunmuyor, patika yollardan devam ederek yaylaya ulaşım sağlayabiliyorsunuz. İsterseniz Beyaz Su yaylası üzerinden de yürüyerek ulaşım sağlayabilirsiniz. Harika bir yürüyüş rotası yol boyunca çok güzel manzaralarla karşılaşıcaksınız. Bakir ve gerçekten görülmesi gereken bir yayla, evler tamamen ahşap ve beton yapı bulunmuyor. Kamp atabilirsiniz fakat fazla bakir bir bölge olduğunu unutmamak gerekiyor. Bir tavsiye olarak da yanınızda az eşya ve mümkünse bir rehber bulundurmanızda fayda var.8) Beyaz Su Yaylası ( Artvin)

Beyaz Su yaylasının en güzel yanı buzul gölü olan Yıldız(lı) Gölü' dür. Gerçek anlamıyla bir cennet, çok geniş bir alana sahip ve yapılanma çok az olan yapılarda taş ve ahşaptan. Beton arma ev üç yada beşi geçmiyor. Civarda bir kaç köy bulunuyor ve anladığım kadarıyla bu köylülerin hepsi bu yaylayı kullanıyor. Bu yayla Borçka' ya daha yakın kalıyor konum olarak, Maral ve Macahel köylerinden ulaşım var dağın arka sırtlarında bu köyler konumlanmış durumda.


9) Hıdırnebi Yaylası ( Trabzon)

Akçaabat' da bulunan, şenlikleriyle ünlü Hıdırnebi yaylası. Şenliklerin olduğu zamana gelirseniz güzel bir kalabalıkla karşı karşıya kalıcaksınız. Şenliklerin son gününe denk getirerek hem sakinliği yakalayarak kafa dinleyebilir hemde şenlik atmosferini yaşayabilirsiniz. Ulaşım çok kolay bu yaylaya ve yıllar geçtikçe yapılanma artıyor. Bu güzellik kaybolmadan mutlaka bir uğramalısınız. Yakınlarında Kuruçam köyü ve yaylası bulunuyor, buralarında havasını soluyarak, yerli halka misafir olabilir, karadeniz yemeklerinin tadını çıkarabilirsiniz.


10) Sultan Murat Yaylası (Trabzon)

son yıllarda çok fazla ziyaretçi çeken Sultan Murat yaylasının sisler içinde ki manzarası gerçekten çok güzel. Çok yüksek rakıma sahip olmayan bu yaylada açık havayı yakalamanız ve yürüyüş yapabilmeniz olası. Konaklamak için yerler bulunuyor. Ova şeklinde bulunan yaylada çok fazla yapılanma başlamış durumda yine bu güzellik kaybolmadan rotanıza ekleyerek yayla havası soluyabilirsiniz. Bu yaylada kamp atmak isterseniz yukarı tepelere kadar yürümelisiniz, sizi güzel bir bulut denizi karşılacaktır.90 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör