Ara

Hangi Fotoğraf Makinesini Almalıyım? Fotoğraf Makinesi Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Fotoğraf alanında en çok aldığım sorulardan biri 'fotoğraf makinesi alacağım, hangi makineyi almalıyım?'  yada 'ilk kez makine alacağım, bütçem şu kadar önerin nedir?' Bu sorunun cevabı bütçe durumuna, beklentilere ve marka tercihine göre her zaman değişecektir. Fakat biz bu yazıda gelin birlikte nelere dikkat etmeniz gerekiyor ve sizler için neler tavsiye edebilirim genel olarak onlara bakalım.


1- Fotoğraf Makinesini Satın Alma Amacınız

Fotoğraf makinesi alırken ilk odak noktanız fotoğraf makinesi almaktaki amacınız olmalıdır. Seyahatlerinizde anılarınızı belgelendirmek için mi fotoğraf makinesi almak istiyorsunuz, yoksa bir vlog yada sinematik video çekmek için mi? Yoksa ilk kez profesyonel bir fotoğraf makinesi elinize alacaksınız ve bu işi gerçekten öğrenmek mi istiyorsunuz? Sorunuzun cevabı tamam ise eğer diğer aşamaya geçebiliriz.


2- Bütçe Belirlemek

Makinemizi neden almak istediğimizi biliyoruz fakat bizi zorlamayacak bir bütçe belirlememiz gerekiyor. Eğer yeni başlıyorsanız ve para kazanmak istiyorsanız bu işten kısa vadede gelir sağlamanız çok zor, bunu dikkate almanız gerekiyor. Bunu yaparken fiyat- performans tabi ki önemli, duruma göre ikinci el temiz bir makine yada sıfır bir makine de tercih edebilirsiniz. İkinci el makine alırken dikkat etmeniz gereken unsurları başka bir yazımda detaylı olarak açıklayacağım.


3- Dslr mı yoksa Kompakt Bir Makine mi Almalıyım

Dslr makineler (Digital Single Reflex Camera) aynalı ve aynasız makineler olarak ikiye ayrılmaktadır. Aynasız makineler daha küçük bir gövde yapısına sahipken aynalı makinelerin gövde yapısı daha geniş ve büyüktür. Bu makineler lensleri değiştirilebilir makinelerdir. Kompakt makineler ise gövdesi ve lensi bir birinden ayrılmayan yani lensi değiştirilemeyen sabit lensli makinelerdir. Fotoğraf alanında kendinizi geliştirmek istiyorsanız tercihiniz dslr makine olmalıdır.


4- Makine Gövdesi(Body) ve Marka Tercihi

Evet can alıcı noktamız sanırım dslr aynalı makinelerde Nikon mu Canon mu? Bu soruya birde aynasız makineleri eklersek Sony mi Fujifilm mi? Bence bu konu tamamen tercih meselesi çünkü bence tercih edeceğiniz her hangi bir markanın artıları yada eksileri mutlaka olacaktır. Daha önce Canon' un giriş seviyesinden tam profesyonel seviyesine kadar dört farklı makinesini uzun yıllar kullandım. Daha sonra ise Sony' e geçtim. Fuji ve Nikon markalarını ise fuarlarda ve store larda denedim. Çok çok öznel bir yorum olarak benim fikrimce çözünürlük için en iyi netliği Sony sağlıyor aynalı cephesinde ise Canon. Giriş seviyesi makinelerde Canon kullanımı daha rahat, Nikon bir tık daha karmaşık. Nikon ve Sony markasının lensleri bir kaç tık daha pahalı çünkü alt segment için ürettikleri lens çeşitliliği daha az. Nikon malzeme olarak daha kaliteli hissiyatı veriyor. Fujilerin ise son seri gövdeleri gerçekten ağır. Sony fotoğraflarınıza daha pastel renkler verirken, Canon daha canlı renkler veriyor. 

Peki marka savaşları bir yana gövde (body) seçerken nelere dikkat etmelisiniz? Gövdenin stabilizer yani sabitleme, titreşim engelleme gibi özelliklerine dikkat etmelisiniz. Aynalı bir makine alıyorsanız deklanşör aralığı ve tüm gövdeler için ise lens uyumluluğu, netlik kalebresi gibi konularda dikkat etmeniz gereken diğer önemli noktalardan. 


5- Hangi Lensi Almalıyım?

Özellikle başlangıç ve orta seviyede ki sıfır olarak satın alacağınız makineler yanında kit lensi ile birlikte gelecektir.  İlk olarak bu lenslerle idare edebilirsiniz. Sonrasında ise ihtiyacınıza göre geniş açılı, telefoto, makro, sabit, stabilize lens gibi özellikli lenslerden birini tercih edebilirsiniz. Lens aralığı seçerken gövdenizin crop veya full frame olması gibi özelliklerinede dikkat etmelisiniz. Lens çeşitleri ve crop- full frame gövde hakkında ki detaylı yazıma blog üzerinden ulaşabilirsiniz.


Merak ettiğiniz veya blogumda yer vermemi istediğiniz konuları yoruma yazarak sorabilir yada Instagram hesabım üzerinden mesaj atarak ulaşabilirsiniz.  


 
49 görüntüleme1 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör